تبلیغات
تقویم سال 1395

LOGO

تقویم سال 1395
 

بند امیر شاه

 


بند تاریخی و زیبای امیر شاه در فاصله دو كیلومتری جنوب غرب بیرجند و در داخل رشته كوه باغران بنا شده است . این سد از سازه های آبی متعلق به دوره قاجار است ، این سد در دوره قاجار و زمان حكمرانی حشمت الملك علم بنا شده است.
بند امیر شاه از نظر ساختمانی ، هم می‌تواند جزو سدهای قوسی و هم پایه‌ای محسوب شود؛ چرا كه بدنه قوسی این سد در وسط دارای دو پایه یا پشت بند است كه دیواره را در مقابل فشار آب مخزن حمایت می‌كند. این بنا در ادوار جدیدتر تعمیر و مرمت شده است . 

آستانه شهدای باقریه بیرجند


مزار درّه ی شیخان(آستانه ی شهدای باقریه)بیرجند


آستانه مباركه شهدای باقریه در ابتدای ورودی شهر بیرجند و در جنب پایانه مسافربری قرار دارد كه همه روزه پذیرای زوار است ولی بیشتر زائران در عصر روزهای چهارشنبه و به مناسبت‌های خاص به این مكان مشرف می‌شوند.از این مکان به مزار دره ی شیخان نیز یاد می شود.

"شیخان" مزار غریبی است که تاریخی بلند و داستانی شگفت دارد، منابع تاریخی می گوید؛ که سید حامد ا... علوی بزرگ زاده‌ای از نوادگان امام محمد باقر(ع) با گروهی از افراد خاندان خود از مدینه به ری و از آن جا به خراسان می آیند، آنان در جریان قیامی خونین علیه خلیفه جبار عباسی به این سرزمین می رسند و با اهل و عیال در کوه‌ها و بیابان‌های منطقه پراکنده می شوند.


مسجد چهار درخت
مسجد چهار درخت  در محل میدان چهار درخت (قدیمی ترین میدان بیرجند) و در مجاورت مسجد عاشورا قرار دارد. مجموعه باغ و عمارت های اکبریه بیرجند نیز شامل: باغ، عمارت، سردرب ورودی، اصطبل، حمام، خمخانه، تالار تشریفات، استخر و... است. مهم ترین بخش این بنا؛ کوشک آن است که در سه طبقه و به صورت هشت ضلعی ساخته شده است. نمای خارجی این بخش دارای تزیینات آجرکاری با زره های هندسی شبیه بناهای دوره زندیه شیراز است. بخش مرکزی این بنا که از لحاظ معماری جالب ترین بخش مجموعه است در دو طبقه ساخته شده و اکنون به موزه باستان شناسی و مردم شناسی تبدیل شده است.


آرامگاه حسام الدوله (بیرجند)آرامگاه حسام الدوله در خیابان شهید منتظرى شهر بیرجند قرار دارد و مدفن حسام الدوله، یكى از رجال بیرجند در دوره قاجاریه است. این بناى تاریخى با وسعتى بیش از چهارصد متر مربع داراى پیش ایوانى سرتاسرى است كه از كف صحن آرامگاه مرتفع‏تر مى ‏باشد. ورود به بنا از طریق ایوانچه‏اى كه در ابتداى ورودى ایجاد شده صورت مى ‏گیرد.

غارهای چنشت وچهل چاه


  شاید اسرار آمیزترین پدیده تاریخى بیرجند غار چنشت و چهل چاه در روستاى چنشت در 60 كیلومترى جنوب شرقى بیرجند باشد. غار چنشت براساس متون تاریخى، 614 سال پیش به ‏وسیله سید محمد مشعشع كشف شده است. سید محمد براساس اسنادى كه در دست داشته از عربستان به قهستان مى ‏آید و پس از كشف غار مذكور، نسبت به انتقال اجساد سید حامد علوى و دو فرزندش و به خاك سپردن آنها در درون یك بقعه كه به این منظور می ى‏سازد، اقدام مى‏ كند.

    براساس بینش آیةالله آیتى (بهارستان صفحه 63) سید حامد علوى (الحامدللَّه) احتمالاً فرزند امام جعفر صادق (ع) كه از مبارزین علوى بوده، توسط خلیفه عباسى تا چنشت تعقیب و زخمى می گردد و در محل بیتوته خود یعنى غار چنشت به شهادت می ‏رسد.

    غار چنشت كه بیش از 59 متر طول دارد شاید هزاران سال پیش، در اثر زلزله دوسمت كوه سربه هم نهاده و فضاهاى متفاوتى ایجاد كرده است. این فضاها گاه عریض وبه ارتفاع زیاد، گاه بسیار تنگ و عبور از آن به سختى انجام مى شود.

    در این غار اجساد مردگان در وضعیت‏هاى مختلف ونیز آثار حیات متفاوتى از قبیل سفال، چوب، پارچه و چرخ نخ ریسى(20) مشاهده شده است. و جود این اشیاء و دیوارهاى گچى آن بیانگر این مطلب است كه از این غار به عنوان پناهگاهى ‏در طى اعصار استفاده مىی شده است. ویااینكه همان طور كه گفته شد، زلزله خانه ‏هاى مسكونى را با ساكنان آنها منهدم ساخته است.

    در فاصله صد مترى غار چنشت، غار دیگرى به نام چهل چاه می‏توان دید كه در آن اجساد 14 نفر مرد و زن و كودك كه احتمالاً پناه بردن به غار در آن را گل گرفته و راه فرار آنها را بسته‏ اند، دیده می ‏شود.


......................................................
باغ اكبریه بیرجند
ارگ کلاه فرنگی بیرجند
بند دره ی بیرجند
قلعه ی بیرجند
باغ و عمارت رحیم آباد بیرجند

باغ و امارت شوکت آباد
روستای چهارده(آبشار چهاده ی بیرجند)
آبشار گیوک بیرجندارگ بهرستان(قلعه ی خشتی)
یخچال بهلگرد(بیرجند)
سنگ نگاره ه ی مزار کوچ

بند امیر شاه
آستانه شهدای باقریه بیرجند
مسجد چهار درخت
آرامگاه حسام الدوله (بیرجند)
غارهای چنشت وچهل چاهبرچسب ها : آستانه شهدای باقریه بیرجند , مسجد چهار درخت , آرامگاه حسام الدوله , غارهای چنشت وچهل چاه , بیرجند , 04 بیرجند ,

آخرین مطالب

 
» تقویم سال 1395 ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» تقویم سال 95 ( دوشنبه 6 آبان 1392 )
» عید سعید غدیر برتمام شیعیان تبریک باد ( چهارشنبه 1 آبان 1392 )
» آهنگ محلی خراسانی ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» آهنگ محلی بندری ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» منطقه خاموش _ علیرضاروزگار ( یکشنبه 21 مهر 1392 )
» اجازه _ ابوالفضل علیزاده ( یکشنبه 21 مهر 1392 )
» چقدر خوبه _ فریدون اسرایی ( شنبه 20 مهر 1392 )
» شهیدکمنام _ مجید یحیایی ( شنبه 20 مهر 1392 )
» زنده یاد حیسین پناهی ( شنبه 20 مهر 1392 )

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

دیگر مطالب

 

درباره ما


تقویم سال 1395
تقویم سال 1395
ایجاد کننده وبلاگ : توحید عباسی