تبلیغات
تقویم سال 1395

LOGO

تقویم سال 1395
 

باغ و امارت شوکت آبادباغ و امارت شوکت آباد در بیرجند، دهستان باغران ، روستای شوکت آباد قرار دارد و از جنبه معماری فضاهایدرست شده در باغ و عمارت شوکت آباد دارای ویژگیهای خاصی هستند که در دیگر نمونه های مشابه آن کمتر می توان یافت بطوریکه فضا سازی در این باغ با هماهنگی خاصی انجام پذیرفته است که بیانگر وجود طرح و نقشه از قبل تعیین شده برای ساخت این بنا می باشد . در مجموع بناهای احداث شده به صورت متراکم بوده و در جبهه جنوبی مخصوص حاکم و خانواده او بوده است که بعضی از فضاهای داخلی جهت تشریفات و پذیرایی از میهمانان مورد استفاده قرار می گرفته است .


روستای چهارده(آبشار چهاده ی بیرجند)
یکی از جاذبه های گردشی و تفریحی شهرستان بیرجند آبشار چهارده نام دارد که مردمان پاک و ساه دلی در آن زندگی می کنند.

دلیل نام گذاری این روستا به چهارده این است که 14 آبشار کوچک در اطراف روستا قرار دارد.مجموعه آبشار هایی که در روستای چهارده واقع در ارتفاعات  باقران قرار دارند.

آبشار گیوک بیرجندآبشار گیوک نیز از آبشارهای جالب توجه در حومه بیرجند می باشد که در نزدیکی روستای گیوک در پنج کیلومتری جاده بیرجند به کرمان واقع است. این آبشار در انتهای دره ای سرسبز واقع شده و در سال های اخیر به دلیل ایجاد سد گیوک از زیبایی آن کاسته شده است ولی هنوز هم میعادگاه صدها علاقمند به طبیعت در ماه های مناسب سال است. برای دسترسی به این آبشار از ابتدای جاده بیرجند به خوسف و در کنار شهرک صنعتی، مسیری فرعی به سمت جنوب واقع شده که پس از گذشتن از روستاهای دهنو، زینی و نوکند، به گیوک منتهی می شود. این محل دارای سد و آبشاری زیباست که با تابلوهایی مشخص شده است.

ارگ بهرستان(قلعه ی خشتی)

ارگ بهارستان بیرجند


ارگ بهارستان مجموعه ی بناهایی است که در کوشه ی شهید کوشه ای بیرجند واقع می باشد مهمترین بخش بنا کوشک آن است که در سه طبقه و به صورت هشت ضلعی ساخته شده است.  نما ی خارجی این بخش دارای تزیینات آجر کاری با طرح های هندسی شبه بنا های دوره ی زندیه شیراز می باشد.


یخچال بهلگرد(بیرجند)


یكی از سالمترین نمونه یخچالها در محدوده شهرستان بیرجند است این مکان در فاصله ی 20 کیلو متری بیرجند قرار دارد و تخریب هایی كه در آن صورت گرفته تنها محدود است به تخریب قسمتی از پوشش مخزن و اطاقهای كارگران و بنیان و اصل بنا در سلامت كامل می‌باشد.این یخچال نیز همانند سایر یخچالهای این منطقه بوده و از فرم معماری و مصالح همانند آن ها برخوردار می‌باشد.


سنگ نگاره ه ی مزار کوچسنگ نگاره لاخ مزار بیرجند، در مجاورت روستای کوچ و در فاصله ی 29 کیلومتری جنوب شرقی بیرجند، واقع است. این سنگ نگاره که در اردیبهشت ماه 1371 توسط هیئت بررسی و شناسایی میراث فرهنگی استان خراسان کشف شد، به اعتبار محتوا و ویژگی های خاص فرهنگی در همان ابتدای امر مورد توجه قرار گرفت. مجموعه نگاره های لاخ مزار کوچ در روستای کوچ بیرجند جزو معتبرترین اسناد تاریخی مربوط به جنوب خراسان به حساب می آید.......................................................
باغ اكبریه بیرجند
ارگ کلاه فرنگی بیرجند
بند دره ی بیرجند
قلعه ی بیرجند
باغ و عمارت رحیم آباد بیرجند

باغ و امارت شوکت آباد
روستای چهارده(آبشار چهاده ی بیرجند)
آبشار گیوک بیرجندارگ بهرستان(قلعه ی خشتی)
یخچال بهلگرد(بیرجند)
سنگ نگاره ه ی مزار کوچ

بند امیر شاه
آستانه شهدای باقریه بیرجند
مسجد چهار درخت
آرامگاه حسام الدوله (بیرجند)برچسب ها : شوکت اباد , روستای چهارده , آبشار گیوک بیرجندارگ بهرستان , باغ و عمارت رحیم آباد بیرجند , یخچال بهلگرد , سنگ نگاره ه ی مزار کوچ , بند امیر شاه ,

آخرین مطالب

 
» تقویم سال 1395 ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» تقویم سال 95 ( دوشنبه 6 آبان 1392 )
» عید سعید غدیر برتمام شیعیان تبریک باد ( چهارشنبه 1 آبان 1392 )
» آهنگ محلی خراسانی ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» آهنگ محلی بندری ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» منطقه خاموش _ علیرضاروزگار ( یکشنبه 21 مهر 1392 )
» اجازه _ ابوالفضل علیزاده ( یکشنبه 21 مهر 1392 )
» چقدر خوبه _ فریدون اسرایی ( شنبه 20 مهر 1392 )
» شهیدکمنام _ مجید یحیایی ( شنبه 20 مهر 1392 )
» زنده یاد حیسین پناهی ( شنبه 20 مهر 1392 )

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

دیگر مطالب

 

درباره ما


تقویم سال 1395
تقویم سال 1395
ایجاد کننده وبلاگ : توحید عباسی