تبلیغات
تقویم سال 1395

LOGO

تقویم سال 1395
 

مقبره خواجه ربیع  

در شمال شهر مشهد آرامگاه زیبا و مربعی شکل با چهار شاه نشین در چهار جانب با گنبد دو گوشه در میان باغی بزرگ و باصفا بنا گردیده که آرامگاه ربیع بن خثیم از جمله تابعین پیامبر اسلام (ص) و زهاد ثمانیه می باشد. خواجه ربیع را از پیشگامان تفسیر و حدیث شمرده اند.
وی در هفتاد سالگی در سال ۶۱ یا ۶۳ هجری هم زمان با واقعة کربلا وفات یافت. بنای فعلی بقعه به درخواست شیخ بهایی و به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است. این بقعه که از آثار زیبای دوران صفوی است، چندین بار مرمت شده است.
خواجه ربیع ضمن اینکه از تفرجگاه های مشهد به شمار می رود، قرن هاست که مکانی زیارتی محسوب می شود.


قبر پیر پالاندوز  

مقبره یکى از عرفاى شیعه مذهبِ « ذهبیه » به نام شیخ «محمد المقتدى کارندهى» ( منسوب به قریه کارده مشهد ) مشهور به «پیر پالاندوز»، از زمره قدیمی‌ترین زیارتگاههاى عرفانى این شهر است. این بنا در حاشیه کوچه شور در اوایل پایین خیابان قرار داشته و پس از انقلاب اسلامى به مناسبت توسعه حریم حرم تخریب و مجددا بازسازى شده است. بناى اولیه در زمان سلطنت پدر شاه عباس ( سلطان محمد خدابنده ) به سال ۹۸۵ قمرى ساخته شده است.وی ششمین قطب سلسله ذهبیه پس از سید عبدالله برزش آبادى بوده است که به اعتقاد مردم مشهد، از طریق پالان دوزى یا پاره دوزى امرار معاش می‌کرده و داراى کراماتى بوده است.


مدرسه عباسقلی خان  

این مدرسه در ابتدای خیابان نواب صفوی قرار گرفته و از نوع مدارس چهار ایوانی می باشد . این بنا از دو طبقه مشتمل بر ۱۰۴ حجره ساخته شده و در جلو هر حجره غرفه ای مشرف بر صحن بزرگ مدرسه ایجاد شده است.
این بنا در سال ۱۰۷۷ هجری به همت (عباسقلی خان بیگلربیگی) ساخته شده و تزئینات آن شامل کاشی ، مقرنس و کتیبه ی سر در ورودی می باشد.


آرامگاه هرثمه بن اعین  
بنای آرامگاه منسوب به ابوحبیب هرثمه بن اعین مشهور به «خواجه مراد» از اصحاب خاص حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در ۱۲ کیلومتری شرق مشهد از سمت راست جاده فریمان در دامنه کوه واقع گردیده است. با استناد به کتب معتبر شیعه نظیر معاجن الائمه (باب هشتم)، تحفه المجالس، تحفه الاحباب، سفینه البحار ، نور الابصار و… چنین استنباط می‌گردد، هرثمه بن اعین از محبت کامل و اخلاص شایسته‌ای نسبت به امام هشتم(ع) برخوردار بوده است، همچنین علامه مامقانی مولف تنقیح المقال فی علم الرجال می‌نویسد: به رغم این که وی راوی چگونگی شهادت حضرت رضا(ع) بود، در زمره شیعیان پاکباخته آن امام بزرگوار به شمار می‌آمد که با همین اعتقاد و تفکر شیعی جان خود را از دست داد و در سال ۲۱۰ ه.ق به شهادت رسید. برخی منابع وی را از سرداران مأمون معرفی می‌نمایند که از مدینه تا توس حضرت رضا(ع) را همراهی کرد و پس از شهادت آن امام اقدام به افشاگری علیه مأمون نمود. گویا تا سال ۱۳۰۰ه.ق، بنای قابل توجهی بر فراز مدفن هرثمه بن اعین وجود نداشته زیرا مولف “مرات السفر” در عصر قاجار تنها به ابنیه مجاور آن مانند ایوان طرق و مزار خواجه اباصلت هروی در همان حدود اشاره کرده است. بنای پیشین آرامگاه شامل گنبد خانه‌ای به طول و عرض۳۰×۴×۴ متر با گلدسته‌های کم ارتفاع مزین به کاشی‌کاری و ایوان بوده است که در تغییر و تحولات امروزی بنایی جدیدالاحداث جای آن را گرفته و تسهیلاتی از جمله اتا‌ق‌های اقامت و زائرسرا، رستوران، فضای اداری، پارکینگ و بازارچه برای زائرین و مجاوران ایجاد نموده‌اند.


امام زاده یاسر و ناصر
  
در امتداد دره بند گلستان و در ۵ کیلومتری غرب شهر مشهد در ابتدای روستای گلستان بنایی تازه ساز با نمای ورودی امروزی و آراسته به کاشی های معرق قراردارد که این مکان آستان مبارکه امام زادگان سید یاسر و سید ناصر (ع) از فرزندان ذکور حضرت موسی کاظم (ع) است...........................................

تاریخچه حرم امام رضا(ع)

مدرسه پریزاد

غار مغان

بوستان طبیعی هفت حوض

غار هندل‌آباد (هند و آباد)

غار زری

غار مغان

غار کارده

بند طرق

کمر مقبولا

ییلاق شاندیز
موزه فردوسی و شاهنامه (توس)

ییلاق طرقبه

مقبره شیخ طبرسى

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

امامزاده یحیی- میامی

مقبره شیخ بهایى

مقبره خواجه ربیع

قبر پیر پالاندوز

مدرسه عباسقلی خان

آرامگاه هرثمه بن اعین

امام زاده یاسر و ناصر

موزه آرامگاه نادری

مسجد جامع گوهرشاد

آرامگاه فردوسی

آرامگاه نادرشاه

بنای هارونیه 

خانه ملک

شهر تاریخی توس
برچسب ها : مشهد مقدس , امام زاده یاسر و ناصر , آرامگاه هرثمه بن اعین , مدرسه عباسقلی خان , قبر پیر پالاندوز , مقبره خواجه ربیع ,

آخرین مطالب

 
» تقویم سال 1395 ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» تقویم سال 95 ( دوشنبه 6 آبان 1392 )
» عید سعید غدیر برتمام شیعیان تبریک باد ( چهارشنبه 1 آبان 1392 )
» آهنگ محلی خراسانی ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» آهنگ محلی بندری ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» منطقه خاموش _ علیرضاروزگار ( یکشنبه 21 مهر 1392 )
» اجازه _ ابوالفضل علیزاده ( یکشنبه 21 مهر 1392 )
» چقدر خوبه _ فریدون اسرایی ( شنبه 20 مهر 1392 )
» شهیدکمنام _ مجید یحیایی ( شنبه 20 مهر 1392 )
» زنده یاد حیسین پناهی ( شنبه 20 مهر 1392 )

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

دیگر مطالب

 

درباره ما


تقویم سال 1395
تقویم سال 1395
ایجاد کننده وبلاگ : توحید عباسی