تبلیغات
تقویم سال 1395

LOGO

تقویم سال 1395
 

مقبره شیخ طبرسى


  

«ابوعلى فضل بن حسن طبرسی» ملقب به «امین الاسلام» و مشهور به «شیخ طَبرسى» از علماى بزرگ شیعه و مفسر قرآن در سده هاى پنجم و ششم قمرى است. وى در سال ۴۷۰ هجرى قمرى در شهر طَبرس ( بین کاشان و اصفهان ) یا تفرش زاده شده در حالی که عمده عمرش را در مشهد گذرانده است. «شیخ طبرسى» صاحب چند تفسیر بر قرآن کریم است که از آن میان تفسیر «مجمع البیان» وى شهرت بیشترى دارد. شیخ در سال ۵۲۳ قمرى از مشهد به سبزوار رفته و در سال ۵۴۸ که معاصر فتنه قوم ترکمانِ غز در خراسان بوده در گذشته است، یا به دست آن قوم مهاجم کشته شده است، بدین سبب در بعضى منابع از وى با عنوان شهید هم یاد شده است. گویا جسد شیخ را در همان زمانِ درگذشت به مشهد منتقل کرده و در یکى از گورستانهاى محترم مجاور حرم حضرت رضا، مشهور به « قتلگاه » و « مغتسل الرضا » یا « غسلگاه » دفن کرده اند. این محل در قرون بعدتر تنها به قتلگاه شهرت یافته و پس از احداث فلکه پیرامون حرم ( ۱۳۰۸ ـ ۱۳۱۲ ش ) و خیابان طبرسى، قبرستان مزبور تسطیح شده و بعدا در بخشى از آن صحنى به نام رضوان احداث شده که در مشهد به باغ رضوان شهرت یافته است. نوشته اند که زمین غسلگاه مشهد را حضرت رضا علیه السلام از محل اجرت کتابت قرآن کریم خریده و وقف بر قبور مومنین و مومنات کرده است. ظاهرا همین گورستان پس از قتل عام مردم مشهد توسط لشکریان عبد المومن خان ازبک در سال ۹۹۷ قمرى و دفن اجساد ایشان در محل غسلگاه، به قتلگاه شهرت یافته است. با توجه به وجود مدفن شیخ در قبرستان قتلگاه، پس از احداث خیابان شمالى حرم ( در زمان رضا شاه پهلوى ) خیابان مزبور به نام « طبرسى » نامگذارى شده که یکى از خیابانهاى مهم و مرکز شهر مشهد است. گرچه باغ رضوان ضمن توسعه حریم حرم در سال ۱۳۷۰ تخریب شده؛ اما گور شیخ با تزریق بتون بر اطراف آن جا به جا و بناى جدیدى براى آن ساخته شده است. اینک مقبره شیخ طبرسى در فضاى شمالى حرم واقع در ابتداى خیابان طبرسى بر جا و محترم است.آرامگاه خواجه اباصلت هروی  

در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع می باشد. چنانچه امروزه معمول است از سال های قبل گروهی برای تقرّب به وی وصیت می کردند که در اطراف آرامگاه خواجه اباصلت دفن شوند. مزار خواجه اباصلت هر ساله زائران فراوانی را به خود جلب می کند، زیرا وی راوی شهادت حضرت رضا (ع) و خادم وی بوده است.


امامزاده یحیی- میامی  

آرامگاه یحیی بن زید بن علی بن الحسین (ع) در نزدیک روستای میامی و در ۹۰ کیلومتری مشهد قرار دارد. آرامگاه در دامنه کوهی ساخته شده است. گنبد آجری آن به متعلق به قرن دهم هجری می باشد.


مقبره شیخ بهایى  

مقبره عالم بزرگ شیعى عصر صفوى،« بهاء الدین محمد عامِلى» معروف به «شیخ بهایى»، رواقى مستقل را در مجموعه حرم حضرت رضا علیه السلام تشکیل داده است.

«شیخ بهایى» در سال ۹۵۳ هجرى در بعلبک لبنان ولادت یافته و در سن هفت سالگى به همراه پدر خویش به ایران هجرت کرده است. او عمده عمر خود را در زمان سلطنت شاه عباس اول صفوى ( ۹۹۶ ـ ۱۰۳۵ ق ) در ایران، خصوصا شهر اصفهان، سپرى کرده است. از آنجا که وى زمانى در مشهد به تدریس اشتغال داشته پس از مرگ،جسدش را به مشهد منتقل و در جوار مدرس پیشینش مدفون کرده‌اند. مقبره وى در گوشه جنوب غربى صحن نو ( آزادى ) و شرق حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام واقع است. بناى فعلى مقبره در سالهاى ۴ ـ ۱۳۲۳ خورشیدى احداث شده و شرح حال نسبتا مفصل شیخ بر روى سنگ قبر نفیس و دیوارهاى مقبره تحریر و حک شده است. ابعاد مقبره ۱۰ در ۳۰/۱۰ متر و دیوارهاى آن آیینه کارى است..........................................

تاریخچه حرم امام رضا(ع)

مدرسه پریزاد

غار مغان

بوستان طبیعی هفت حوض

غار هندل‌آباد (هند و آباد)

غار زری

غار مغان

غار کارده

بند طرق

کمر مقبولا

ییلاق شاندیز
موزه فردوسی و شاهنامه (توس)

ییلاق طرقبه

مقبره شیخ طبرسى

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

امامزاده یحیی- میامی

مقبره شیخ بهایى

مقبره خواجه ربیع

قبر پیر پالاندوز

مدرسه عباسقلی خان

آرامگاه هرثمه بن اعین

امام زاده یاسر و ناصر

موزه آرامگاه نادری

مسجد جامع گوهرشاد

آرامگاه فردوسی

آرامگاه نادرشاه

بنای هارونیه 

خانه ملک

شهر تاریخی توس

برچسب ها : مشهد مقدس , شیخ طبرسى , خواجه اباصلت هروی , امامزاده یحیی , شیخ بهایى ,

آخرین مطالب

 
» تقویم سال 1395 ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» تقویم سال 95 ( دوشنبه 6 آبان 1392 )
» عید سعید غدیر برتمام شیعیان تبریک باد ( چهارشنبه 1 آبان 1392 )
» آهنگ محلی خراسانی ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» آهنگ محلی بندری ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» منطقه خاموش _ علیرضاروزگار ( یکشنبه 21 مهر 1392 )
» اجازه _ ابوالفضل علیزاده ( یکشنبه 21 مهر 1392 )
» چقدر خوبه _ فریدون اسرایی ( شنبه 20 مهر 1392 )
» شهیدکمنام _ مجید یحیایی ( شنبه 20 مهر 1392 )
» زنده یاد حیسین پناهی ( شنبه 20 مهر 1392 )

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

دیگر مطالب

 

درباره ما


تقویم سال 1395
تقویم سال 1395
ایجاد کننده وبلاگ : توحید عباسی